Salgın Sürecinde Çocuk Sağlığını Korumaya Yönelik 2 Yeni Proje
09 Mart 2021

Salgın Sürecinde Çocuk Sağlığını Korumaya Yönelik 2 Yeni Proje

Çocuk Sağlığını Proje (4).jpeg

Salgın Sürecinde Çocuk Sağlığını Korumaya Yönelik 2 Yeni Proje
“Pandemi Gölgesinde Çocuk Sağlığı Projesi” ve Güvenli Evler Güvende Çocuklar Projesi “ protokolleri, Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm’ün katılımları ile Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı ve Hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Rahmi Kılıç arasında imzalandı.
COVID-19 salgının oluşturduğu belirsizlik içerisinde stresli ve endişeli davranışların, bazı hayati faaliyetlerin de sekteye uğramasına neden olduğunun fark edilmesi üzerine Pandemi Gölgesinde Çocuk Sağlığı Projesi başlatıldı.
Proje 0-18 yaş grubu içerisinde yer alan, kronik hastalık takipleri ve sağlam çocuk izlemlerinin ertelendiği belirlenen kişilerin tespit edilerek, konunun önemi hakkında ailelerin bilgilendirilmesini ve eksiklerin tamamlanmasını sağlıyor.
Güvenli Evler Güvende Çocuklar Projesi ise Covid-19 Pandemisi ile birlikte ev temizlik ürünlerinin kullanım sıklığının artması ile çocukların temizlik ürünlerine istemsiz olarak daha fazla maruz kalması sonucu bu ürünlerle karşılaşmanın önlenmesi ve çok sayıda ölümcül olmayan yaralanmanın nedenleri ve koşulları hakkında veri toplanması ve bu yaralanmalara karşı eylem planı oluşturulması ihtiyacı üzerine hazırlanmış bir proje.
Bu proje ile çocuklar için evlerde tehlike oluşturabilecek koşulları tespit edilerek, bundan hareketle ailelerin ev güvenliği ve olası kaza durumunda ne yapıp ne yapmayacakları konusunda farkındalık sağlanması hedefleniyor.
Proje imza töreninde Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Mustafa Alimoğulları ve Etlik Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Eyüp Sarı ile proje koordinatörleri Doç. Dr. Zahide Yalaki ve Uzm. Dr. Özkan Cesur da yer aldı. Çocuk Sağlığını Proje (2).jpeg Çocuk Sağlığını Proje (3).jpeg


Çocuk Sağlığını Proje (1).jpeg