Türkiye’nin ilk pandemi hastanesinde hasta sayısında düşüş.
29 Ocak 2021Türkiye'nin ilk pandemi hastanelerinden Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Covid-19 hastalarının tedavi gördüğü 120 yataklı yoğun bakım ünitesinde hasta sayısı 30'a, 150 yataklı serviste de 40'a geriledi. Başhekim Prof. Dr. Rahmi Kılıç, " Tanı için kullandığımız PCR testlerinde alınan pozitiflik oranı yüzde 36 civarındaydı. Şu anda yüzde 9'lara kadar düşmüş durumdayız. Bunda alınan tedbirlerin, kısıtlamaların etkisi büyük" dedi.

Corona virüsünün Türkiye’de ilk görüldüğü geçen yıl Mart ayından itibaren önce karantina hastanesi olan daha sonra pandemi hastanesi olarak hastalara hizmet veren Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hasta ve vaka sayıları önemli oranda düştü.

‘YOĞUN BAKIM HASTA SAYIMIZ 120’DEN 30’A DÜŞTÜ’

İlk başta hastanenin ana binasını Covid-19 ile mücadelede kullanmadıklarını; kendilerine bağlı ek hastanelerde salgınla mücadele ettiklerini belirten Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Prof. Dr. Rahmi Kılıç, şunları söyledi:

“Covid-19 hastaları için ayırdığımız yoğun bakım yatak sayısı 120’ydi. Servis yatağı da 150’ydi. Ama şu anda yoğun bakımda yatan hasta sayısı 120 yataktan 30’a düştü. Şu an sadece 30 hastamız yatıyor. 150 servis yatağımızdan da 40 hastaya düştü. Günlük PCR pozitiflik oranımız da çok yüksekti. Tanı için kullandığımız PCR testlerimizde alınan pozitiflik oranı yüzde 36 civarındaydı. Şu anda yüzde 9’lara kadar düşmüş durumdayız. Ayrıca grip polikliniğimize başvuru günde 800 hasta civarındaydı. O da şu anda günde 90-100 hastaya kadar düşmüş durumda. Bunlarda da pozitiflik oranı oldukça düşmüş durumda.”

“HERKESE AŞI OLMAYI ÖNERİYORUM”

Kılıç, Haziran ayında kendisinin de Covid-19 geçirdiğini ve daha sonra 14 Ocak’ta aşı olduğunu belirterek, vatandaşlara çağrıda bulundu. Kılıç, “Aşı olduktan sonra da herhangi bir sıkıntım olmadı. Süreç çok rahat geçti. Hastanede de şu ana kadar 3 bin personelimiz aşı oldu. Şimdiye kadar hiçbir yan etki ile karşılaşmadık. Hafif ateş veya yorgunluk belirtileri şeklinde ufak tefek şikayetler olmuştur; ama onun dışında ciddi hiçbir yan etki ile karşılaşmadık. Mutlaka herkese aşı olmayı öneriyorum. Başka şansımız yok. Herkesin aşılanması gerekiyor” dedi. (DHA)